Mojca Pokrajculja; 12. 4. 2024

MOJCA POKRAJCULJA V TURKIZNI SKUPINI

V Turkizni skupini smo za našo lutkovno predstavo v okviru projekta Lutke v vrtcu izbrali Mojco Pokrajculjo.

Konec meseca februarja sva vzgojiteljici otrokom zaigrali prirejeno lutkovno predstavo, v kateri so nastopali: Mojca Pokrajculja, lisica šivilja, volk frizer, zajček kuhar, srnjak drvar in medved čebelar. V vlogah lutk so bile velika lutka deklice in plišaste igrače živali, za vzdušje pa je poskrbela tudi uvodna pesem – Nisem ptička kot sinička … – in predvajana glasba.  Otrokom je bila predstava zelo všeč in kar takoj so jo želeli odigrati tudi sami. Dogovorili smo se, da bomo nanjo povabili starše, in tako smo začeli s snovanjem in pripravo lutkovne predstave, ki je postala naš največji projekt v tem šolskem letu.

Prebrali smo koroško pripovedko Mojca Pokrajculja in bili smo si enotni, da nam ni všeč njen konec. Ljubši nam je bil zaključek naše predstave, v kateri Mojca Pokrajculja in živali skupaj pozajtrkujejo slasten medeni zajtrk in se odpravijo »na delo veselo«. Dogovorili smo se, da bo polovica otrok nastopala v vlogi lutkarjev, druga polovica pa v vlogi muzikantov, zato smo si zamislili še štiri živalske vloge: veveričko sladoledarko, ježka sadjarja, jazbeca zdravnika in sovo znanstvenico. Izdelali smo velike kartonske lutke na palici, ki so jih otroci poslikali s tempera barvami, poslikali pa so tudi smrečice iz kartona, ki smo jih uporabili za sceno gozda. Za piskrček nam ni bilo potrebno skrbeti, saj smo uporabili tistega, ki je pred nekaj leti že bil uporabljen v lutkovni predstavi v našem vrtcu na daljavo. Poiskali smo še instrumente za glasbeno spremljavo in lahko smo začeli z vajami, otroci pa so imeli v lutkovnem kotičku ves čas priložnost za spontano igro vlog z lutko Mojco Pokrajculjo in s plišastimi živalmi. Da smo lahko našo predstavo postavili »na oder«, je bilo potrebne veliko vaje, vendar so nam bile vse v veselje, saj so otroci lahko preizkušali različne vloge, se ob tem zabavali in mimogrede urili v rokovanju z lutko, govoru, petju in muziciranju. Poleg tega smo imeli govorne vaje ob slikopisu in tako so vsi otroci poznali besedilo za vse vloge v naši predstavi. Za konec smo izdelali še vabila v obliki piskrča, ki smo jih prav tako izdelali iz kartona, otroci pa so jih poslikali. Starše smo povabili v vrtec, vendar smo se dogovorili, da bomo ostali skrivnostni in jim ne bomo povedali, kakšno presenečenje jih čaka.

11. aprila se je naša igralnica spremenila v »lutkovno gledališče«, v katerem smo z našo Mojco Pokrajculjo navdušili starše in bratce ter sestrice. Naslednji dan smo predstavo ponovili še za prijatelje in Oranžne skupine in povabljene gostje – go. ravnateljico, go. Slavico, knjižničarko Majo, svetovalno delavko Tajdo in logopedinjo Matejo – in tudi od njih poželi velik aplavz. Predstavo pa so si lahko ogledali tudi starši in otroci, ki se nam niso mogli pridružiti na našem nastopu, saj je bila vzgojiteljica Barbara tako prijazna, da nas je posnela. Seveda pa smo si posnetek že ogledali in si ga bomo ob kakšnem deževnem dopoldnevu ponovno ogledali tudi v igralnici.

V naši predstavi Mojca Pokrajculja je imel vsak pomembno in nepogrešljivo vlogo, vsi smo se izkazali po svojih najboljših močeh in ponosni smo na slehernega člana naše igralske zasedbe.

Zapisala: vzgojiteljica Ladislava Milošević