3. DELAVNICA MUZEJA NARODNE OSVOBODITVE MARIBOR:
»V TRGOVINI ZA PULTOM«
Štiri starejše skupine 2. starostnega obdobja in štirje otroci iz vrtca Sv. Duh na Ostrem vrhu smo se 18. aprila odpeljali z avtobusom v Maribor, kjer so nas pričakovali v Muzeju narodne osvoboditve Maribor.
Sprejela sta nas kustosa Uroš in Jan, ki sta nas spomnila na pravila kulturnega vedenja v muzeju, nato pa nas popeljala po muzejskih prostorih. Ker je bila tema tokratne delavnice »V trgovini za pultom«, smo se ustavili v prostoru, opremljenem kot trgovina, v kakršnih so ljudje kupovali živila in življenjske potrebščine nekoč. Nekatere vzgojiteljice se takih trgovin še spomnimo iz otroštva, prepoznale pa smo tudi številne razstavljene predmete. Otroci so se lahko preizkusili v vlogi prodajalcev in kupcev. Kupovali so sladkor, ki ga je prodajalec stehtal na veliki tehtnici, in plačevali z bankovci denarja, ki je bil veljaven nekoč. Nato smo si ogledali parni stroj, s pomočjo katerega so razsvetljevali mesto Maribor, ki je bil prvi med mesti na Slovenskem in v tem delu Evrope, v katerem je zasvetila električna žarnica. Ogledali smo si tudi, kaj vse so izdelovali v tovarnah v Mariboru – oblačila, tovornjake, avtobuse, podvozje za vlake … Imeli pa smo še to srečo, da smo si lahko ogledali razstavo o zgodovini rolkanja v Mariboru (muzejska razstava »Sk8tam torej sem« ter dokumentarni film »Maribor Retrosk8tiva«), ki jo je postavil sam Uroš (Uroš Dokl, profesor zgodovine in angleškega jezika, muzejski svetovalec, kustos in vodja pedagoškega programa v Muzeju narodne osvoboditve Maribor) in zanjo prejel letošnjo Glazerjevo listino. Kot že vemo je Uroš tudi glasbenik in ljubitelj starih instrumentov, zato nas je tiste, ki smo bili v njegovi skupini, razveseljeval z igranjem na škaf bas, medtem ko so otroci poslikavali svoje trgovine iz papirja. Oba z Janom pa sta nas napolnila tudi z nalezljivo pozitivno energijo in dobro voljo.
Vsak otrok si je izdelal svojo trgovino in v vsaki se da kupiti nekaj drugega … Z njimi in polni vtisov smo se sprehodili do avtobusa, ki nas je že čakal pri Ljudskem vrtu, in se vrnili v našo Selnico.
Zapisala: vzgojiteljica Ladislava Milošević