Svetovalna služba v vrtcu
Svetovalno delo in dodatno strokovno pomoč z otroki s posebnimi potrebami v vrtcu v šolskem letu 2021/22 opravlja svetovalna delavka Tajda Kociper, univ. dipl. ped.
KONTAKT:
Telefon: 051 600 769
Elektronski naslov: tajda.kociper@os-selnica.si
Pogovorne ure: Po dogovoru.
Kabinet svetovalne delavke se nahaja v neposredni bližini skupin vrtca v šoli, zraven prostorov šolske svetovalne službe.
Naloge svetovalne službe
Svetovalna služba v vrtcu deluje v podporo otrokom, strokovnim delavcem in staršem. Glede na svoje strokovno področje se vključuje v reševanje čustvenih, vedenjskih, družinskih ter drugih težav. Pomembno nalogo ima tudi pri usmerjanju in delu z otroki s posebnimi potrebami. Svetovalna delavka prav tako sodeluje pri vpisu otrok v vrtec, sistematično opazuje otroke, izvaja delavnice v skupinah, sodeluje in načrtuje delo s strokovnimi delavci, svetuje staršem ob vpisu v vrtec ali šolo, sodeluje z vodstvom vrtca, šolsko svetovalno službo in zunanjimi institucijami.
V našem vrtcu delamo po petstopenjskem modelu pomoči, ki nam omogoča sistematično opazovanje in delo z otroki.
- stopnja: POMOČ VZGOJITELJA V ODDELKU, DODATNA POMOČ
- stopnja: POMOČ SVETOVALNE SLUŽBE (opazovanje, razgovor itd.)
- stopnja: DODATNA INDIVIDUALNA IN SKUPINSKA POMOČ
- stopnja: MNENJE IN POMOČ ZUNANJE USTANOVE
- stopnja: PROGRAM S PRILAGOJENIM IZVAJANJEM IN DODATNO STROKOVNO POMOČJO
Otroci s posebnimi potrebami v vrtcu
Ker v našem vrtcu spoštujemo različnost in delujemo inkluzivno, namenjamo otrokom s posebnimi potrebami posebno skrb in pozornost. Zgodnja obravnava v vrtcu je glede na zakonitosti otrokovega razvoja v tem obdobju ključni dejavnik za otrokov nadaljnji razvoj.
V skladu z Zakonom o celostni zgodnji obravnavi predšolskih otrok s posebnimi potrebami (2019) so otroci s posebnimi potrebami v predšolskem obdobju otroci z razvojnimi zaostanki, primanjkljaji, ovirami oz. motnjami na telesnem, spoznavnem, zaznavnem, socialno-čustvenem, sporazumevalnem področju ter dolgotrajnimi boleznimi.
Vsi ti otroci potrebujejo prilagojeno izvajanje programov vzgoje in izobraževanja z dodatno strokovno pomočjo. To pomeni, da potrebujejo drugačen pristop, točno določene izkušnje in prilagojeno okolje, individualiziran program in pomoč strokovnih delavcev. Le s tako pomočjo lahko tem otrokom omogočimo pomembnejši razvojni napredek. Dodatna strokovna pomoč se nudi v skladu z individualnim načrtom pomoči družini ali zapisnikom.
Več o samem postopku celostne zgodnje obravnave otrok se lahko obrnete na našo svetovalno službo.